Čím to je, čím to je?

Za poslední rok nejen v naší zemi vyrostla celá řada odborníků na virus SARS-Cov-II. Koho zajímá informační exploze, může být neskonale šťastný: existuje problém, který zaujal téměř každého obyvatele naší modré planety. Otázka však je, co je pouhý zvýšený zájem o virus a co už odbornictví v pravém slova smyslu…

Ale být ironický ke spoluobčanům, kteří na vše mají pohotovou odpověď, je zřejmě nicneříkající.

Aby příspěvek přinesl alespoň maličko „tvrdých dat“ a byl slovem do skutečné diskuse, stačilo si se synem o víkendu sednout u Internetu k datům, která předkládají o světové epidemické situaci prověřené servery.

Naším cílem bylo zjistit, jak vypadala situace s Cov-19 v ČR zhruba před rokem, v době, než se započalo s očkováním. Zajímala nás především smrtnost. Bez ohledu na fakt, zda se před rokem počítala „s“ nebo „bez“ Cov-19 jako hlavní příčinou úmrtí. Hrana zvoní člověku pokaždé, kdykoliv odejde jakýkoliv člověk. Pěkně to popsal už staroanglický básník John Donne: neptej se, komu zvoní hrana, vždy zvoní i tobě…

Za pomoci velice laického počítání se ukázalo, že smrtnost v listopadových dnech roku 2020 byla kolem 190 občanů. Zatímco ta dnešní gravituje, bohužel, stále ještě kolem čísla 60. Je výrazně nižší, ale kdybychom situaci dnešní přenesli na pozadí situace před rokem, pak by smrtnost narostla až k číslu 300.

Jinými slovy – něco se během roku stalo, co stejně útočnému viru nedovoluje zabíjet naše bližní.

A lze se jen ptát, čím to je… Jistě, může to být tím, že máme více „odborníků“ na SARS-Cov-II; že jsme třebas o rok starší; nebo že virus oslabil. Ale nezapomínáme náhodou na vakcíny?

P.S. Antivaxeři už článek jistě proklínají. Ale data o něčem vypovídají. Nejsou trošku více než názorem?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.