Hledá se viník…

Tak už se to přiházívá v životě lidském, že člověk odmítá vzít na sebe odpovědnost. U běžného spoluobčana to lze přejít mávnutím ruky: každý není s to sebereflexe a neuvědomí si chybu a případnou svoji vinu za neúspěch.

Ale je tu skupina lidí, kteří si říkají politikové. My ostatní jsme jim dali ve svobodných a demokratických volbách mandát, aby nás zastupovali. Oni mandát přijali, a přejali tím na sebe odpovědnost. Nicméně nyní, v časech účtování se odpovědnosti brání a hledají viníka – ne u sebe, samozřejmě, ale všude tam, kde je to možné.

Samozřejmě, je to neetické jednání; to pokud budeme chtít zůstat s hygienicky čistým slovníkem.

V současnosti se hledá viník další epidemické krize. Jednou jsou to neočkovaní, podruhé majitelé fitcenter nebo restauratéři…

Ale nikde od politika, který má spolurozhodovací kompetence, neslyšet přiznání, že on nebo jím vytyčený směr nebyl správný. Že bylo chybou čekat s vakcinací, zkoušet trpělivost občanů přetíženými a padajícími registračními servery, často nesmyslnými, nekohézními a špatně strukturovanými nařízeními, která navíc, jak se ukázalo, byla protiprávní a soudy smetena ze stolu (bohužel až ex post, po „černé práci“, kterou nařízení vykonala).

Existuje právo na chybu, na omyl, chybovat je lidské. Ale má to háček. Po chybě by měl člověk jít z ramp reflektorů někam do zákulisí, znovu pracovat a získat kredit pro další, třeba znovu veřejně exponovanou práci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.